Biserica anunță noi desemnări în conducerea zonei pentru anul 2020

Prima Președinție a anunțat modificări în cadrul Zonei Est, Europa, care intră în vigoare în data de 1 august 2020.

EEA Presidency 2020-2021
De la stânga la dreapta: Vârstnicul Hans T. Boom - primul consilier, Vârstnicul Christoffel Golden - Președinte al Zonei Est, Vârstnicul Kyrylo Pokhylko - al doilea consilier.

În data de 1 august 2020, vor intra în vigoare următoarele modificări în cadrul Președinției Zonei Est, Europa a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Noua președinție a zonei îi va include pe vârstnicul Christoffel Golden ca președinte al Zonei Est, Europa, pe vârstnicul Hans Theodorus Bom ca primul consilier și pe vârstnicul Kyrylo Pokhiliko ca al doilea consilier.

Sub îndrumarea Primei Președinții și a Cvorumului celor Doisprezece Apostoli, noua președinție a zonei va oferi îndrumare spirituală membrilor Bisericii și conducătorilor locali din zonă.

Golden-Christoffel
Vârstnicul Christoffel Golden Președinte al Zonei Est

Vârstnicul Christoffel Golden

Vârstnicul Christoffel Golden a fost susținut ca autoritate generală-Cei Șaptezeci a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în data de 31 martie 2001.

Anterior, a slujit în cadrul celui de-al Treilea Cvorum al celor Șaptezeci ca autoritate a zonei-Cei Șaptezeci pentru Zona Sud-Est, Africa, precum și ca autoritate a zonei-Cei Șaptezeci și consilier în Zona Africa. Dânsul a slujit în calitate de președinte al Zonei Sud-Est, Africa, primul și al doilea consilier în Zona Vest, Africa, și director executiv al Departamentului Preoție și Familie. Dânsul slujește în prezent în calitate de președinte al Zonei Est, Europa. Dânsul a slujit în mai multe chemări în cadrul Bisericii, inclusiv ca misionar cu timp deplin în Africa de Sud, ca președinte al Tinerilor Băieți la nivel de episcopie și țăruș, învățător la institut, episcop și președinte de țăruș.

Vârstnicul Golden este un antreprenor cu multă experiență în domeniul bancar, farmaceutic și de marketing. A absolvit la Universitatea Africa de Sud din Pretoria, unde a obținut diplome în științe politice și politică internațională.

Christoffel Golden s-a născut în Johannesburg, Africa de Sud, în data de 1 iunie 1952. În luna decembrie a anului 1981, s-a căsătorit cu Diane Norma Hulbert. Dânșii sunt părinții a patru copii.

Hans-T-Boom
Vârstnicul Hans T. Boom primul consilier

Vârstnicul Hans T. Boom

Vârstnicul Hans T. Boom a fost susținut ca autoritate generală-Cei Șaptezeci a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în data de 6 aprilie 2019.

Vârstnicul Boom a slujit în multe chemări în cadrul Bisericii, inclusiv ca misionar cu timp deplin în Misiunea Londra Est, Anglia, consilier în președinția unei ramuri, președinte de ramură, președinte al Tinerilor Băieți la nivel de țăruș, consilier în președinția unui țăruș, președinte de țăruș și autoritate a zonei-Cei Șaptezeci în Zona Europa.

Vârstnicul Boom a obținut o diplomă în administrație la Mavo Hoge Vught în anul 1980. Dânsul a lucrat ca secretar, recrutor și director de vânzări.

Hans Theodorus Boom s-a născut în Amsterdam, Olanda, în data de 13 iulie 1963. S-a căsătorit cu Ariena Johanna Broekzitter în anul 1984. Dânșii sunt părinții a trei copii.

Kyrylo-Pokhylko
Vârstnicul Kyrylo Pokhylko al doilea consilier

Vârstnicul Kyrylo Pokhylko

Vârstnicul Kyrylo Pokhylko a fost susținut ca autoritate a zonei-Cei Șaptezeci a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă în data de 4 aprilie 2020. Dânsul slujește în prezent în calitate de președinte al Misiunii Baltice.

Înainte să fi fost chemat să slujească în calitate de președinte de misiune, vârstnicul Pokhylko a slujit ca președinte de țăruș al Țărușului Kiev, Ucraina. Dânsul a slujit, de asemenea, ca membru al președinției țărușului și președinte de ramură. Dânsul a slujit ca misionar cu timp deplin în Misiunea Donetsk, Ucraina.

Vârstnicul Pokhilko a obținut diploma de licență și cea de masterat în economie. A lucrat în diferite roluri de-a lungul carierei sale, inclusiv ca registratorul Templului Kiev, Ucraina.

Kyrylo Pokhylko s-a născut în data de 12 octombrie 1975. În luna septembrie a anului 2002, s-a căsătorit cu Elena Terekhova. Dânșii sunt părinții a doi copii.