Biografii ale conducătorilor -  Reyna I. Aburto

Sora Reyna I. Aburto
Sora Reyna I. Aburto Preşedenţia Generală a Societăţii de Alinare

În luna aprilie, 2017, sora Reyna I. Aburto a fost chemată în calitate de a doua consilieră în Preşedinţia generală a Societăţii de Alinare, organizaţia Bisericii din care fac parte cele 6 milioane de femei ale sale cu vârsta de 18 ani şi peste 18 ani. Dânsa s-a născut în familia lui Noel Blanco și Delbi Cardoza în Nicaragua și s-a căsătorit cu Carlos Aburto din Mexic în Templul Jordan River, Utah, în anul 1993. Amândoi sunt convertiți la Biserica lui Isus Hristos a Sfinţilor din Zilele din Urmă și au trei copii și doi nepoţi.
A studiat inginerie industrială la Universitatea Centroamericana timp de patru ani și deține o diplomă pentru studii cu durata de doi ani în științe aplicate în informatică de la Universitatea Utah Valley.  A lucrat în domeniul lingvistic pentru mai bine de 25 de ani, găsind un echilibru între muncă, familie și responsabilităţile din Biserică, iar acum deține o mică afacere de traduceri împreună cu soțul dânsei.
Sora Aburto spune că, în copilăria dânsei, au existat două situații majore care au avut un impact puternic în viața sa: faptul că a supraviețuit unui cutremur care i-a distrus casa și în care a murit fratele ei mai mare și faptul că a trăit într-o perioadă de neliniște civilă în Nicaragua, la sfârșitul anilor 70. Din aceste experiențe dificile de pierdere, nesiguranță și teamă, a învățat că relațiile, familia, dragostea și credința sunt cele mai prețioase lucruri pe care le avem.
În anul 1989, după o perioadă dificilă din viața sa, a fost invitată de misionarii sfinți din zilele din urmă să meargă la Biserică în California. A ezitat la început, dar își amintește că, de îndată de a pus piciorul în casa de adunări, s-a simțit în siguranță, ca acasă. După câteva săptămâni, la vârsta de 26 de ani, a fost botezată. Spune că „nu a încetat niciodată să se minuneze de frumuseţea Evangheliei” și că este un privilegiu imens și un dar să fie membră a Bisericii.
Sora Aburto a slujit în Comitetul General al Societății Primare din 2012 până în 2016, unde a avut următoarele responsabilități: a coordonat resursele pentru copiii cu dizabilităţi din Biserică, s-a implicat în programul cercetaților, a adus îmbunătățiri la conținutul web al Societății Primare și a oferit traininguri pentru conducătorii Bisericii din Statele Unite și Mexic. Familia dânsei a participat la Biserică în congregaţii în care se vorbea limba spaniolă până în anul 2013, când au început să meargă la episcopia din apropiere, în care se vorbea limba engleză, și a slujit îndelung în organizațiile Societății de Alinare, Tinerelor Fete, Societății Primare, Școlii de duminica și Cercetașilor în episcopia și  țărușul (dioceza) dânsei. Sora Aburto spune că soțul dânsei, Carlos, este „cel mai bun prieten” al dânsei și „cel mai mare sprijin” al dânsei și le face plăcere să petreacă timp cu copiii și nepoții dânșilor.