Biografii ale conducătorilor -  Sora Jean B. Bingham

Jean B. Bingham
Jean B. Bingham Prima consilieră în Președinția Generală a Societății Primare a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă

Sora Jean Barrus Bingham este cea de-a 17-a președintă generală a Societății de Alinare, una dintre cele mai mari organizații a femeilor din lume. În luna aprilie 2017, când a primit chemarea, dânsa slujea în calitate de primă consilieră în Președinția generală a Societății Primare a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. A mai slujit în cadrul Comitetului General al Societății Primare, organizația Bisericii din care fac parte 1 milion de copii sub 12 ani.
Născută în Provo, Utah, dânsa este a treia din cei nouă copii ai lui Robert R. și Edith Joy Barrus. Și-a petrecut copilăria și tinerețea în Texas, Minnesota și New Jersey.
Sora Bingham l-a cunoscut pe soțul dânsei, Bruce, pe vremea când amândoi erau studenți la Universitatea Brigham Young. Dânșii s-au căsătorit în Templul Provo, Utah, în data de 22 decembrie 1972 şi au două fiice și cinci nepoţi. Împreună cu soțul dânsei, au fost asistenți maternali pentru adolescenți și copii, mulți dintre aceştia devenind parte a familiei dânșilor.
Când copiii dânsei erau în clasele terminale, sora Bingham s-a întors la facultate. Dânsa a obținut o diplomă de licență și una de masterat în pedagogie de la Universitatea National Louis din Illinois. A mai obținut diplome de studii profesionale de la Universitatea Brigham Young și Colegiul Community Elgin.
A predat limba engleză ca a doua limbă elevilor din ciclul primar de la o școală privată, imigranţilor și altor persoane în cadrul unor organizaţii nonprofit. Dânsa a mai lucrat ca ajutor de asistentă medicală.
Sora Bingham a lucrat în calitate de consilier voluntar la școala copiilor săi și a slujit în numeroase chemări în calitate de învățătoare și conducătoare a femeilor, copiilor și tinerilor în congregațiile din care a făcut parte, slujind în calitate de președintă a Societății Primare și Tinerelor Fete și consilieră la Societatea de Alinare. A predat adolescenților de la seminarul de dimineața devreme timp de șase ani și a slujit în calitate de lucrătoare în templu în Templul Chicago, llinois.
Pe lângă faptul că reprezintă rodul participării sale la adunările Bisericii și slujirii sale personale, mărturia dânsei despre Evanghelia lui Isus Hristos se datorează și „exemplului plin de credință” al părinților săi. Participarea în munca de istorie a familiei și prezența la templu i-au întărit angajamentul de a deveni ucenică a lui Isus Hristos.
Dânsei îi place să citească, să se recreeze facând excursii la munte cu cortul și cu canoea, să călătorească, să gătească pentru familia ei care-i apreciază acest talent și să petreacă orice moment liber cu nepoții săi.