Alte modificări temporare aduse muncii misionare

romania-missionaries-adults-classroom-talking

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au trimis următoarea scrisoare în data de 20 martie 2020, către sfinții din zilele din urmă de pretutindeni. Vă prezentăm cele mai recente informații despre impactul COVID-19 asupra sfinților din întreaga lume.

Dragi frați și surori,

Tratăm cu seriozitate sănătatea și siguranța misionarilor noștri și a celor cărora le predau. Avertismentele și restricțiile privind călătoriile care apar în întreaga lume și se extind rapid, cauzează probleme din punct de vedere logistic și de altă natură. Prin urmare, se fac modificările temporare de mai jos.

• În săptămânile următoare, în funcție de condițiile din întreaga lume, un număr mare de misionari va trebui să se întoarcă în țările din care provin pentru a-și continua slujirea. Acest lucru se va realiza într-un mod sistematic, bazat pe urgența restricțiilor privind călătoriile, nivelul de îngrijorare privind COVID-19 și alte considerente.
  • Misionarii care se întorc, vor trece printr-o perioadă de 14 zile de autoizolare și, apoi, vor putea fi desemnați să slujească în țara din care provin, în funcție de condițiile locale.
  • Se va reduce perioada de slujire pentru misionarii care se întorc sau slujesc în Statele Unite pentru a sprijini numărul mare de misionari care se întorc din întreaga lume.
  • Centrele de pregătire a misionarilor (CPM) din întreaga lume nu vor primi misionari noi. Instruirea misionarilor din cadrul CPM va avea loc prin intermediul tehnicii iar misionarii vor fi trimiși în misiunea în care au fost desemnați în cel mai scurt timp posibil.

Pe măsură ce evaluăm condițiile în continuă schimbare, se vor face alte modificări necesare.

Îi iubim și ne rugăm pentru misionarii noștri și familiile lor. Suntem recunoscători pentru sprijinul și rugăciunile continue ale părinților, ale celor dragi și ale membrilor Bisericii, pe măsură ce facem tot ce putem pentru a-i ajuta să fie bine și în siguranță în timpul acestor încercări.

Cu stimă,

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli