Adunările membrilor Bisericii continuă să fie suspendate temporar

Meetinghouse

A trecut un an de când membrii Bisericii nu s-au putut aduna, în ziua de sabat, în casele de întruniri și pentru alte activități în timpul săptămânii.

În data de 12 martie 2020, Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele de Urmă au trimis o scrisoarea membrilor Bisericii din întreaga lume anunțând anularea temporară a tuturor adunărilor publice.

Într-un mesaj recent, Președinția Zonei Est, Europa, s-a adresat membrilor Bisericii:

„Am fost martori la primul și la al doilea val al pandemiei de COVID-19 și la modul în care aceste evenimente au schimbat lumea în care trăim. Pericolul infectării rămâne și trebuie să fim atenți și să respectăm regulile și reglementările guvernamentale. Prima Președinție și Cei Doisprezece ne-au recomandat să ne vaccinăm, oricând este posibil, pentru a preveni infectarea și pentru a opri răspândirea virusului.

Între timp, vom continua să ne desfășurăm activitatea prin adunări și activități virtuale.

Suntem încântați să raportăm că asistăm la o îmbunătățire semnificativă a calității și frecvenței adunărilor noastre, pe măsură ce dobândim mai multă experiență cu mijloacele tehnice moderne, care ne-au binecuvântat viața”.

Când va veni vremea pentru a anunța reluarea adunărilor de preaslăvire în casele de întruniri, Președinția Zonei Est, Europa, va lucra îndeaproape cu președinții de țăruși și de misiuni, care se vor consulta cu episcopii cu privire la datele exacte și la formatul adunărilor și evenimentelor, în funcție de fiecare caz. Principii și îndrumări pentru sănătatea și siguranța membrilor Bisericii vor fi oferite conducătorilor locali și membrilor Bisericii pentru a preveni răspândirea virusului COVID-19.

În această privință, președintele Russell M. Nelson, președinte al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a spus: „Siguranța și bunăstarea dumneavoastră vor fi întotdeauna cea mai importantă preocupare a noastră… pe măsură ce avansăm cu prudență către un mod de viață mai normal” (ChurchofJesusChrist.org, 6 mai 2020).