Adunările Bisericii în Republica Moldova sunt încă suspendate până la noi înștiințări

Chisinau_Church

Prima Președinție și Cvorumul celor Doisprezece Apostoli ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă au anunțat anterior că toate adunările publice ale membrilor Bisericii, inclusiv adunările de duminica, se suspendă temporar din cauza impactului pandemiei COVID-19.

Conducătorii Bisericii adoptă o abordare atentă pentru a proteja sănătatea și siguranța persoanelor în momentul întoarcerii la unele dintre adunările de preaslăvire și activitățile săptămânale ale Bisericii în câteva părți ale lumii. Președinția Zonei Est, Europa, monitorizează îndeaproape situația și reglementările autorităților locale din Republica Moldova. În acest moment, toate adunările publice ale membrilor Bisericii din Republica Moldova sunt încă suspendate până la noi înștiințări și un anunț oficial al Președinția Zonei Est, Europa.

Când se va face un astfel de anunț, Președinția Zonei Est, Europa, va conlucra îndeaproape cu președinții de țăruși și de misiuni, sfătuindu-se cu episcopii, pentru a stabili momentul exact și formatul adunărilor și activităților pentru fiecare caz în parte. Conducătorii locali ai Bisericii și membrii vor primi principii și îndrumări care vor fi concentrate asupra protejării sănătății și siguranței membrilor și asupra prevenirii răspândirii virusului COVID-19.