Actualizări privind impactul COVID-19 asupra slujirii misionarilor

sister-missionries-studying

Împărtășirea Evangheliei lui Isus Hristos rămâne o prioritate sacră pentru Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, chiar și în circumstanțele actuale legate de pandemia COVID-19. Noi continuăm să monitorizăm răspândirea acestui virus și impactul pe care îl are asupra misionarilor din întreaga lume. Ne preocupă mult sănătatea și siguranța misionarilor noștri și a persoanelor cărora ei le predau. Ne adaptăm la situațiile care se schimbă constant.

Misionarii vor fi în continuare chemați să slujească și vor fi desemnați să lucreze în misiuni din întreaga lume. Se vor primi în continuare recomandări pentru misiune și vor fi date însărcinări privind slujirea misionară din întreaga lume.

De asemenea, conducătorii Bisericii implementează câteva modificări temporare privind slujirea misionară. Dorind să dăm dovadă de o deosebită prevedere, aceste modificări includ următoarele:

• misionarii tineri care au probleme de sănătate și misionarii seniori pot fi eliberați din slujirea lor;
  • misionarii care își încep slujirea și nu pot călători în misiunea care le-a fost desemnată pot fi temporar repartizați în altă misiune.
  • Pentru a ne adapta condițiilor care se schimbă rapid, tinerii misionari în oficiul de vârstnic, care slujesc în misiuni în Statele Unite și Canada și care își vor încheia misiunea în data de 1 septembrie 2020 sau înainte, pot fi eliberați după ce au slujit 21 de luni.
  • Este posibil ca unii misionari să fie redesemnați temporar.

Misionarii tineri, care vor trebui să lucreze în principal din apartamentele lor, vor continua să predea folosind tehnica, să studieze din scripturi și manualul Predicați Evanghelia Mea, să învețe limba, să facă muncă de întocmire a istoriei familiei, să slujească online în folosul comunității și să facă alte activități stabilite de președintele de misiune.

De asemenea, misionarii sunt încurajați să fie frecvent în contact cu membrii familiei lor și să profite de ocaziile de a ieși din apartament pentru a face mișcare și a respira aer curat, respectând, în același timp, îndrumările înțelepte privind contactul cu alte persoane.

Conducătorii Bisericii vor continua să monitorizeze condițiile și să facă alte modificări după cum este necesar. Ca Biserică, ne exprimăm dragostea și aprecierea pentru toți misionarii care se străduiesc să predea Evanghelia lui Isus Hristos și să împărtășească dragostea Sa oriunde slujesc.