8 miliarde de nume pot fi acum căutate pe FamilySearch.org

'Legăturile de familie personale sunt cele care contează cel mai mult” a spus David Rencher.

family-thailand-family-history

FamilySearch, cel mai mare serviciu de genealogie din lume a publicat numele cu numărul 8 miliarde, care poate fi căutat în colecția sa de înregistrări istorice.

Deși acest lucru este o realizare importantă, „legăturile de familie personale sunt cele care contează cel mai mult”, a spus David Rencher, oficiantul principal pentru genealogie al Family Search. „Cu fiecare înregistrare nouă, există posibilitatea de a găsi o legătură care lipsește din arborele genealogic. Și acest lucru aduce sufletului atât de multă mulțumire.”

Cu ajutorul voluntarilor online, a noilor mijloacele tehnice și a parteneriatului cu alte organizații, FamilySearch (un serviciu gratuit asigurat de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă) adaugă, în fiecare zi, peste un milion de noi înregistrări în site-ul său. Organizația are o vechime de aproape 120 de ani iar 7 miliarde din aceste 8 miliarde de nume au fost adăugate doar în ultimul deceniu. Aceste înregistrări vin din aproape fiecare țară. Obiectivul site-ului Family Search, spune Rencher, este acela de a uni familii de pretutindeni cu cât mai mulți dintre strămoșii lor.

„Acest prag este doar vârful aisbergului”, a spus dânsul. „FamilySearch nu se va opri până când nu vom include toate persoanele posibile din înregistrările disponibile din lume. Cu peste 8 miliarde de nume care pot fi căutate, număr care este în creștere, șansele de a crește ramurile arborelui genealogic ale familiei dumneavoastră de fiecare dată când vizitați FamilySearch se îmbunătățesc tot timpul.”

Cei care caută să-și dezvolte abilitățile de a face muncă genealogică și să descopere mai multe despre rădăcinile lor pot beneficia, așa cum s-a anunțat la începutul acestei luni, de experiența online gratuită RootsTech Connect 2021. Această conferință anuală despre istoria familiei va avea loc online în luna februarie a anului următor din cauza pandemiei COVID-19. În cele trei zile ale evenimentului, vor fi incluse cursuri în multe limbi, cu prezentatori din multe locuri din întreaga lume.

FamilySearch și-a început activitatea în anul 1894, sub denumirea de Societatea de Genealogie din Utah. Aceasta a crescut de la o organizație parohială cu 300 de cărți cu înregistrări despre familii la o asociație puternică mondială care deține 3,2 miliarde de imagini digitale, 490.000 de cărți digitale și un arbore genealogic online cu mai mult de un miliard de înregistrări din contribuția utilizatorilor.