Сea de-a 20-a aniversare a Bisericii lui Isus Hristos a Sfințiilor din Zilele din Urmă din Republica Moldova

20 Year Celebration

În după amiaza zilei de 4 noiembrie 2017, sfinții din Moldova s-au adunat să sărbătorească cea de-a 20-a aniversare de la primele 5 botezuri în această frumoasă țară.

Membrii si misionarii din patru ramuri s-au adunat în Chișinău pentru o seara plină de inspirație.  Autocarele i-au adus pe membrii din Bălti și Orhei in Chișinău, pentru ai auzi pe Vârstnicul și Sora Orton mărturisind și povestind despre primele miracole, din timpurile când Biserica a fost organizată în Moldova. Vârstnicul Orton este un membru al celor Șaptezeci și a slujit ca și președinte al misiunii România în timpul primelor botezuri.

Congregatia formată din 137 membri și misionari a fost încântată cu un mesaj video din partea Vârstnicului M. Russell Ballard din Cvorumului celor Doisprezece Apostoli. Vârstnicul Ballard a dedicat pământul Moldovei pentru predicarea Evangheliei și a fost un instrument în mâinile Domnului, ajutând la creșterea Bisericii.

Programul a inclus un video cu poze din istoria Bisericii în Moldova, mărturii, un cor format din tinerii adulți necăsătoriți (TAN) și membri ai districtului.

Președintele și Sora Hettinger au fost vorbitorii finali.

După eveniment am avut parte de un bufet suedez pentru toți participanții, unde am putut să vorbim și să legăm prietenii cu cei care au fost prezenți la eveniment.

Această adunare a fost o sărbătoare și o reîmprospătare spirituală pentru munca Domnului aici în Moldova.