Vârstnicul și sora Renlund au fost diagnosticați cu virusul COVID-19

Elder-and-Sister-Renlunds

Eric Hawkins, un purtător de cuvânt al Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, a făcut următoarea declarație în data de 5 decembrie 2020:

„Vârstnicul Dale G. Renlund și sora Ruth L. Renlund au fost testați și s-a aflat că au COVID-19, în pofida faptului că au urmat cu atenție practicile recomandate privind sănătatea publică. Starea lor este monitorizată cu atenție, dar, din fericire, vârstnicul Renlund are, în prezent, doar simptome ușoare și sora Renlund este asimptomatică. Alți conducători ai Bisericii au fost testați și iau măsuri de precauție din cauza acestei potențiale expuneri.

Biserica respectă toate protocoalele de sănătate corespunzătoare pentru a se ști care sunt persoanele infectate cu care s-a intrat în contact și va continua să urmeze îndrumările de sănătate corespunzătoare acestui virus, pentru a-i proteja pe conducătorii Bisericii și comunitatea. Continuăm să-i încurajăm pe toți să ia toate măsurile necesare pentru a se proteja pe ei înșiși și unul pe celălalt în timpul acestei pandemii, inclusiv purtarea măștilor, spălarea frecventă a mâinilor și distanțarea socială”.