Inițiativa Luminează lumea se lansează cu prilejul Crăciunului

Luminează lumea cu dragoste

Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă a lansat inițiativa anuală de Crăciun Luminează lumea cu scopul de a „lumina lumea cu dragoste”, care este și tema din acest an.

„Isus Hristos este lumina lumii”, a spus vârstnicul Marcus B. Nash, autoritate generală-Cei Șaptezeci, care este unul dintre organizatorii acestei inițiative internaționale. „Cei care Îl urmează trăiesc cu lumină, bucurie și speranță – chiar și în vremuri întunecate (Ioan 8:12). Când ne amintim de nașterea Sa în această perioadă a Crăciunului, să ne aducem aminte, de asemenea, de viața Sa exemplară și de lucrurile pe care El ne-a învățat”.

Inițiativa Luminează lumea din acest an va începe cu prezentarea video „Luminează lumea cu dragoste”, care îi invită pe toți să devină parte a celei mai măreațe povestiri spuse vreodată făcând fapte mici și simple de bunătate.

Pagina inițiativei include un calendar pentru slujire zilnic plin cu sugestii de slujire. Începe în ziua de marți, 30 noiembrie, și continuă până în ziua de Crăciun.

Prezentarea video „Pruncul Hristos”, care a fost lansată inițial în anul 2019, va fi prezentată din nou ca parte a unui efort multianual de a ajuta oamenii din întreaga lume să se concentreze asupra Salvatorului în această perioadă de sărbători.

Această punere în scenă de 18 minute care spune povestea nașterii lui Isus relatează cu detalii bogate evenimentele sacre care se găsesc în Evangheliile după Matei și Luca din Biblie. Această prezentare video ne ajută să ne alăturăm călătoriei lui Iosif și Mariei de la Nazaret la Betleem, pentru a fi martori la uimirea păstorilor din câmpiile Iudeii și pentru a simți bucuria magilor în timp ce îngenunchează înaintea Luminii lumii – Salvatorul Isus Hristos.

#LumineazaLumea este o inițiativă mondială de slujire care este coordonată anual de Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Din anul 2016, inițiativa #LumineazaLumea a devenit o inițiativă mondială cu milioane de participanți în fiecare perioadă de Crăciun.

Mesajul purtătorului de cuvânt local

Pentru mai multe informații, vizitează site-ul.