„Mergeți înainte cu credință” conducători ai Bisericii le-au spus tinerilor adulți, la un eveniment Față în Față.

Ulisses Soares_Craig C. Christensen

Vârstnicii Ulisses Soares și Craig C. Christensen au participat la o adunare de devoțiune Față în față cu durata de 90 de minute, transmisă în direct în întreaga lume, pentru tinerii adulți ai Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă, în data de 15 septembrie 2019.

Un scurt istoric al evenimentului se găsește mai jos (video în limba engleză).

„Speranța noastră este ca, în această seară, să vă putem ajuta să găsiți răspunsuri la întrebările voastre chiar de la Tatăl nostru Ceresc, care vă iubește atât de mult”, a spus vârstnicul Soares duminică. A avea speranță  înseamnă „să știi că poți merge înainte înfruntând încercările din această viață, bizuindu-te pe cineva care te va îndruma, ajuta și sprijini”.

Vârstnicul Soares, membru al Cvorumului celor Doisprezece Apostoli, și vârstnicul Christensen, președintele Zonei Utah, au vorbit despre mai multe subiecte în timpul unui eveniment de tipul Întrebări și răspunsuri, inclusiv despre faptul de a înțelege adevărurile Evangheliei și a trăi conform acestora adresând întrebări și primind răspunsuri și găsind moduri de a dobândi un sentiment de apartenență.

Înaintea transmisiunii, tinerii adulți cu vârste între 18 și 30 de ani au fost încurajați să trimită întrebări pentru vârstnicul Soares și vârstnicul Christensen pe ChurchofJesusChrist.org și pe alte canale de rețele de socializare.

„Cred că este minunat că noi știm cu adevărat ce este în inima și în mintea lor și putem să le vorbim pe baza principiilor Evangheliei”, a spus vârstnicul Soares. „Uneori, rostești o cuvântare frumoasă și te aștepți ca oamenii să înțeleagă sensul acesteia, dar este mai bine când ea este concentrată asupra problemelor voastre personale.”

Vârstnicul Soares și vârstnicul Christensen au răspuns, de asemenea, unei largi varietăți de întrebări ale tinerilor adulți, care au acoperit alte subiecte dintre cele propuse, cum ar fi căsătoria, întoarcerea mai devreme dintr-o misiune pentru Biserică și confruntarea cu încercările vieții.

„Cred că trebuie să ne amintim că suntem în această lume ca să învățăm și să progresăm”, a spus vârstnicul Christensen răspunzând unei tinere din Arizona, a cărei întrebare s-a concentrat asupra modului în care să alegem cea mai bună opțiune când avem de luat o decizie importantă în viață. „Când luați decizii importante, trebuie să vă gândiți, rugându-vă, ce ar trebui să faceți și să mergeți înainte cu credință.”

Pe lângă faptul că s-au primit online întrebări trimise din întreaga lume, audiența care a participat în direct, în studio, a reprezentat componența globală a Bisericii, cuprinzând tineri adulți sfinți din zilele din urmă din mai mult de 20 de națiuni.

„Cred că faptul de a avea această ocazie de a trimite întrebările noastre, de a le împărtăși și de a primi răspunsuri ne ajută să știm că nu suntem singuri… că putem găsi pace și că există speranță pentru fiecare”, a spus Liliana Tapia, o tânără sfântă din zilele din urmă convertită, în vârstă de 21 de ani, din Michoacán, Mexic.

Lily a ajutat la găzduirea evenimentului care a avut loc la centrul de transmisiuni al Universității Brigham Young, în Provo, Utah.

Acest program transmis în direct a fost prima transmisiune în întreaga lume la care vârstnicul Soares a interacționat cu tinerii adulți, dânsul fiind chemat să slujească în Cvorumul celor Doisprezece Apostoli în luna martie a anului 2018.

„A fost încântător și minunat”, a spus vârstnicul Soares. „Am simțit un spirit minunat, doar gândindu-ne la audiența în întreaga lume pe care urma să o avem.”

Vârstnicul Christensen și-a exprimat dragostea și recunoștința pentru ocazia de a discuta cu acest grup de vârstă special. „În mod clar, dorim ca ei să știe că Dumnezeu îi iubește și că pot continua să încerce”, a spus vârstnicul Christensen. „Nu trebuie să fie perfecți, ci să continue să încerce și să rămână concentrați asupra lucrurilor care contează cu adevărat.”

Pe lângă acestea, pentru prima dată în cadrul unui eveniment Față în față transmis în întreaga lume, conducătorii Bisericii au răspuns la întrebări venite de la tineri adulți vorbitori de limbile portugheză și spaniolă fără ajutorul traducătorilor.

„Uneori, rugăciunile nu pot primi răspuns, dar eu cred că vârstnicul Soares și vârstnicul Christensen, mărturiile dânșilor și experiența dânșilor, pot să-i ajute pe tinerii adulți”, a spus Chun Shen Hung, un tânăr în vârstă de 22 de ani care s-a mutat recent în Statele Unite din Taiwan pentru a urma facultatea.

Priscilla Da Silva, din Porto Alegre, Brazilia, a participat la eveniment în persoană și a spus că a apreciat sfaturile conducătorilor Bisericii și așteaptă cu nerăbdare să găsească moduri de a le pune în practică în viața ei. „Vreau să merg acasă și să pot să mă gândesc la lucrurile pe care le-am ascultat astăzi și să văd ce dorește Domnul ca eu să [fac]”, a spus Da Silva.

La anterioarele evenimente Față în față și adunări de devoțiune pentru tineri adulți din întreaga lume au fost prezenți conducătorii Bisericii vârstnicul Quentin L. Cook, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli, vârstnicul Dale G.Renlund, din Cvorumul celor Doisprezece Apostoli și soția dânsului, Ruth, și pe alți conducători ai Bisericii.

Mai multă informație referitor la adunarea de devoțiune Față în față cu  Vârstnicii Ulisses Soares și Craig C. Christensen, aflați pe newsroom.churchofjesuschrist.org.