Conferința Generală, care se va desfășura în această săptămână, promite să fie memorabilă

Evenimentul cu durata de două zile se va concentra asupra restaurării Evangheliei lui Isus Hristos

President Nelson NY 2020 Image

Cea de-a 190-a Conferință Generală Bianuală a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă (4-5 aprilie 2020) va fi diferită de oricare dintre conferințele anterioare din istoria Bisericii.

Există două motive principale pentru acest lucru. Primul, anul 2020 marchează două secole de la viziunea inaugurală a lui Joseph Smith, în care acesta I-a văzut pe Dumnezeu Tatăl și pe Fiul Său Isus Hristos – un eveniment fondator pentru începuturile a ceea ce Biserica numește restaurarea Evangheliei lui Hristos. În luna octombrie a anului trecut, președintele Russell M. Nelson i-a anunțat pe sfinții din zilele din urmă că această conferință din aprilie va fi specială. Dânsul a spus că va fi nu numai un eveniment unic, ci că va fi „diferită de toate conferințele anterioare” deoarece va avea o temă principală – și anume, restaurarea.

Conferința care se va desfășura în această săptămână este neobișnuită și dintr-un alt motiv. Această conferință va fi doar virtuală. Fiecare dintre cele cinci sesiuni (trei sâmbătă, două duminică) va fi transmisă dintr-o mică sală de conferințe din Piața Templului. Prima Președinție va prezida și va conduce acele sesiuni și doar cei care au fost invitați să vorbească sau să se roage vor fi prezenți. Muzica pentru conferință a fost înregistrată în prealabil.

Înainte de fiecare conferință generală, conducătorii Bisericii petrec multe ore pregătind mesaje pline de speranță și încurajare – bazate, toate, pe Evanghelia lui Isus Hristos. Predicile dumnealor, precum și muzica asigurată de Corul Tabernacolului și Orchestra din Piața Templului, se adresează lumii întregi. Indiferent de apartenența religioasă (sau de lipsa acesteia), toți sunt invitați să facă din Conferința Generală din aprilie 2020 o parte a propriei căutări a speranței în aceste vremuri nesigure.

Mesajele pline de adevăr și inspirație vă vor impresiona.